VenneBasen.dk ser meget fin du når man ser siden ude fra! Men samtidig skræmmer det mig lidt at jeg aldrig har set mere end 8 brugere online? Er siden virkelig værd at bruge tid på? Det vil jeg nu undersøge!
Vi klikker på opret profil og bliver bedt om at udfylde det obligatoriske som Brugernavn, Email og password. Så kan du udfylde en profiltekst og hvad du søger, om du er ryger osv! Det er næsten perfekt.. For der er intet værre end profiler uden de informationer man gerne vil have! Derfor mener jeg det burde være obligatorisk at de oprettelses felter SKAL udfyldes! Så her kunne VenneBasen.dk godt stramme lidt op. Billede er du heller ikke tvunget til at uploade.. du kan gå videre og acceptere brugervilkårene.
Du modtager nu en mail med velkommen til Vennebasen.dk som indeholder Brugernavn og Password.
Fandt en stavefejl i sidens grundlæggende profilinformation: “Sidste logind om 1 Måned siden” man kan da ikke sige Sidste logind om 1 måned siden? neeej.. op på hesten VenneBasen.dk og ret de små irriterende fejl
skal da ikke kunne udelukke at der er fejl på Single-Fyr.dk men så længe jeg ikke ved de er der kan jeg jo ikke rette dem
Det samme gælder VenneBasen.dk.. nu ved de at de er der, og derfor kan de take action.
VenneBasen.dk angiver at siden er 100% gratis.. men nu bliver jeg altså lidt forvirret.. for da jeg finder Sammen ligningslisten over medlemskaber, bliver jeg opmærksom på at jeg har et medlemskab der ikke eksistere? Jeg er Newbie.. men medlemsskaberne hedder Vip, Advance, Vip Sølv og Vip Guld? Som VIP kan du ikek se video hilsner.. Som Advance kan du ikke se Videohilsner og oprette Album.. mens som VIP Sølv og VIP Guld kan du det hele.. dog er der en prisforskel på 50 kr. ?? Jeg er ikke med.. Hvis jeg er Gratis profil kan jeg altså det hele? Hvis jeg betaler 1 krone.. så kan jeg lidt mindre… og betaler jeg 50 kr. eller 100 kr. så kan jeg det samme som jeg kan som gratis profil?

Hvad har VenneBasen.dk af funktioner:
Du kan se video, høre lydfiler, breve, quiz og webcam chat. Desuden er der billeder, spil, blogs og forum! Dermed er der dannet et grundlag for en fornuftig datingside. Siden mangler bare en mere præcis oversigt over funktioner, hvad der er gratis og hvad der skal betales for… og vigtigst af alt.. siden mangler nogle brugere!
Det tog mig noget tid at finde ud af hvordan man sletter sin bruger! Faktum er at du IKKE kan slette din bruger med øjeblikkelig virkning. Du kan markere din profil til sletning, og så vil Admin slette din profil inden for 7 dage.. Hvorfor ikke bare arkivere skidtet med det samme? Btw. så hedder det ikke slet profil, men annuller medlemskab, og det findes i en menu ude i venstre side af skærmen når du er inde under bruger indstillinger.
Held og lykke med VenneBasen.dk



Som almindelig bruger, og adminstrator på vennebasen.dk, vil jeg meget gerne komme med nogle kommentar og forklaringer på de ting, som der sættes lidt spørgsmåltegn ved.
Først vil jeg fortælle, at vennebasen.dk først lige for ca. 1 måned siden gik i luften med sit helt nye udseende og styrersystem. Siden er blevet lavet fuldstændig om, netop for at blive langt mere brugervenlig og forståelig. Af samme grund findes der profiler som ikke er udfyldt 100% da kun de mest basale oplysninger er overført til det nye system. De som ikke inden for 3mdr har været inde og opdaterer deres profil vil her efter blive slettet.
Vennebasen.dk er først og fremmest et alternativ til andre betalingssider, og betaling for vip-sølv og vip-guld, hvor man naturligvis får fuld adgang til alt på siden, fungerer udelukkende som donation til vedligeholdelse af siden, og er derfor frivillig. Men man kan sagtens bruge vennebasen.dk uden skulle betale noget som helst. Hvis man blot uploader et profilbillede, så er man vip og har stort set adgang til næsten alt på siden, lige pånær de ganske få ting, som man får hvis man køber vip-sølv eller vip-guld.
Vennebasen.dk er ikke en profit-side, køres og vedligeholdes udelukkende af ejeren selv, og jeg selv er daglig adminstrator på frivillig basis.
En forklaring på, hvorfor Newbie ikke står klart, er fordi det rent faktisk kun er en medlemsgrad der er til af sikkerhedsmæssige årsager, for at undgå fakeprofiler fra bla. Nigeria, som går ind og spammer med breve til andre medlemmer på siden. Som Newbie kan man ikke skrive breve på siden. Når man opretter sig på vennebasen.dk, bliver man automatisk som det første Newbie, men det er kun indtil profilen er godkendt, hvilket foregår manuelt af ejeren eller jeg. Og dette gøres flere gange om dagen. Har den nyoprettede profil intet profilbillede på, så bliver man sat som Advance, og har begrænset adgang til de forskellige features på siden, såsom , antal breve, oprette album og lave videohilsner. Samt ingen mulighed for at se medlemmernes Adult billeder, som desuden kræver at man er ven med profilen. Har den nyoprettede profil foto på, så bliver den sat til Vip, og får adgang til stort set alt på siden, pånær det at kunne lave en videohilsen.
Vælger en profil at købe Vip-sølv, støtter man vennebasen.dk med drift og vedligeholdelse, og får adgang til alt i ½ år + 25 sms-kredits, for 50 kr.
Vælger en profil at købe Vip-guld, støtter man vennebasen.dk med drift og vedligeholdelse, og får adgang til alt i ½ år + 50 sms-kredits, samtidigt med at man på WebCam chatten kan designe sit eget personlige og unikke nick, som ingen andre har magen til.
Årsagen til at Vip og Advance medlemsgrad er sat til 1kr.. er udelukkende at forhindre at brugere selv skifter til en medlemsgrad de ikke er berettiget til.
Vennebasen.dk har valgt, at det ikke er obligatorisk at uploade et profilbillede, da vi mener at der skal være plads til alle, og brugerne ville i så fald måske bare uploade et fuldstændig ligegyldigt billede.
Men ved at det kun er Vip profiler som har adgang til de mest spændende funktioner, vil det automatisk animer brugerne til at uploade et billede.
Det skal også her fortælles, at læser man sit velkomstbrev, som man får fra vennebasen.dk, så får man en forklaring på medlemsgraderne. Men desværre ligesom på så mange andre datingsider, så læser brugerne næsten aldrig deres velkomstbreve.
Med hensyn til forklaring for div. funktioner på siden, så ved jeg ikke hvor meget det er nødvendigt. Da muligheden for at skrive til os for hjælp stadig er der. De som virkelig ønsker at gøre brug af div. funktioner plejer at kontakte os for hjælp. Så i det store hele ser vi det ikke som en nødvendighed.
Desværre synes jeg ikke, at vores super gode Webcam Chat bliver nævnt, andet end at den er der. Men vennebasen.dk´s Webcam Chat er en uovertruffen god, spændende og flot chat, hvor man har en masse rigtige gode funktioner, og er helt bestemt et besøg værd !
Så alt i alt er vennebasen.dk slet ikke som alle andre datingsider. Det er stedet, hvor stort set alt er tilladt, og er gratis, i modsæt til langt de fleste andre datingsider. At du mener siden har for få online.. skal det bemærkes at alt begyndelse er svær.. og ingen sider har flere 100 online af gangen uden at bruge flere hundrede tusind kr på reklame… og vores reklame budget er næsten =0.
Vi håber så, at ved at udbrede kendskabet… vil siden på siget få flere og flere samtidige online profiler. Og desuden bruger vi ikke ghost login som rigtig mange sider bruger.. vi kunne nemt lave så der var flere 100 online… men hvad er det værd.. hvis de ikke er der real…?
Ang formulerings fejl du nævnte.. er den rettet.. du havde desuden selv 2 store stave fejl i din bedømmelse.
Med Venlig Hilsen
Duller Aka. Dorthe Olsen
Hej Dorthe
Tak for dit uddybende svar!
Syntes det er super at i sletter inaktive profiler! Det kunne andre sider lære noget af!
Det lyder til at der er forbedringer på vej, så det bliver en super side, så skal brugerne også bare komme
Det med velkomst mailen.. må være noget i har lavet den seneste uge, for den “Velkommen på Vennebasen.dk” mail jeg fik indeholdte kun Brugernav, Password og “Hvis du skulle opleve nogen problemer med at logge ind på siden så kontakt os venligt”
Ja prøvede ikke jeres Webcam, så derfor skrev jeg ikke så meget om det
Mht. stavefejl så har jeg vist aldrig påstået at jeg var fejlfri